Původ čaje

Oblast prapůvodního výskytu čajovníku je poměrně malá, leží v jihovýchodní Asii a zasahuje na území několika států v podhůří Himalájí. Je to jihozápad Číny, sever a východ Myanmaru (Barmy) a indické státy Assám, Manípur a Nágaland. 

Je to hornatý kraj dříve plný džunglí, kde ve velmi vlhkém podnebí plném mlh a srážek na svazích rostly první divoké čajovníky. Tyto původní rostliny nebyly keříky, jak je známe dnes z plantáží, ale stromy dosahující do výšky 15 až 20 metrů. Nejstarší čajovníky se dožívají stovek let a existuje několik exemplářů starších přes 700 let.

Jako první objevila kouzlo čaje čínská kultura a existuje několik legend, jak došlo k tomu, že byl uvařen první zelený čaj. Každopádně Čína se na dlouhé stovky let stala jediným výrobcem čaje a jeho velmi opatrným exportérem a pokusy o vyvezení čajovníku a pěstování čaje mimo Čínu bedlivě střežila.

Od konce 17.století až do počátku 19.století probíhaly neúspěšné pokusy Britů a Holanďanů o pěstování čajovníku získaného od čínské vlády, až nakonec došla Britům trpělivost a po úspěšném objevení několika původních stromů v Assámu byl na trh v Londýně poprvé dodán v roce 1839 čaj vypěstovaný na britském území. 

Tehdy se Britské impérium stalo vedle Číny výrobcem čaje a Čína ztratila monopol.

Čajovník čínský 

Camellia Sinensis (George Watt) 

Thea Sinensis (Carl Linné) 

Odrůdy

Čínská – 3-5m

Assámská – až 30m

Indonéská – až 6m

I tak ale úspěch Britů v Indii a později i například v Africe v Keni a nebo Holanďanů na Jávě nebyl absolutní. Naprostá většina produkce byla a je zpracovávána jako černý čaj a po generace střežené a zdokonalované metody výroby zelených a bílých čajů zůstávají stále doménou Číny. 

Zde je pěstování čaje nadále státním monopolem a čaj je považován za strategickou plodinu a trh s ním je přísně kontrolován a regulován, stejně jako je střežena jeho vysoká kvalita.

Abyste si mohli udělat představu o tom, odkud přesně jsou jednotlivé čaje v naší nabídce, 
připravili jsme pro vás mapu se všemi plantážními čaji v naší nabídce. 
Čínské čaje jsou z celkem šesti čínských provincií, jejichž název je uveden šedivým písmem.
Čajová mapa
X