Blog

18.2.2019

Co s použitým čajem?

Zdravím všechny milovníky sypaných čajů. V uplynulém týdnu jsem pátrala po radách a typech, co s vylouhovaným čajem. Přeci jen, pokud pijete čaj tak jako já, tak vám brzy dojde, že toho takzvaného odpadu je hodně. Lístky se krásně rozvinou a mě přišlo, že je škoda ho nevyužít ještě i jinak, než se v něm před vyhozením prohrabovat prsty.

Ještě před tím, než jsem si přečetla chytré rady, tak jsem z vlastní zkušenosti přišla na to, že čaj pohlcuje zápach z koše. Ale pokud vyhodíte do koše obal a zbytky od ryby, tak i tak je lepší jít koš rovnou vyhodit, protože ani čaj nedokáže dělat zázraky a ryba byla druhý den cítit celkem intenzivně J. Toto pravidlo by mělo platit i v případě pohlcování pachů z ledničky. 

Dalším typem, který budu brzy zkoušet, jelikož přišlo jaro a přes okna už pomalu není vidět ven, je vývar z již použitého čaje. Tento vývar se nalije do rozprašovače a okna se pak mají lehce zbavit nečistot a mastných otisků. Jelikož máme tři kočky, které rády loví cokoliv, co přiletí, tak mám na oknech spoustu otisků od čumáčků a tlapiček, o rozpláclém hmyzu nemluvě. Tak uvidím, jestli tento fígl zabere.

A ještě k těm kočičkám. Každý panelákový chovatel má doma i kočičí záchod. V tomto případě je prý lepší použít čaj ve filtru. Tento sáček se má umístit do rohu záchodu a poté bude pohlcovat pachy. Je tu i možnost čaj promíchat s granulemi. Já jsem na své mazlíčky vyzkoušela čaj v celulózovém filtru. Bohužel jedna z kočiček to vzala jako bezva hru a pytlík honila po bytě tak intenzivně, že granule i čaj byly všude :-D. Takže tento týden raději zkusím vysušené lístky promíchat s kočkolitem.

Další radou, jak využít použitý čaj, je hnojení kytek. Lístky rozprostřete na povrchu květináče, nebo pokud máte pytlík, tak ho zahrabejte pod povrch a květinu zalejte. Cca po týdnu čaj vyměňte. V tomto případě zatím nemohu sdílet nějaký pokrok, protože jsem čaj použila na voskovku, což nebyla nejlepší volba. Tato květina je tak trochu nezmar a vydrží i drsnější zacházení a rychlost růstu je asi jako můj metabolismus. Tudíž velmi pomalá. Až se vrhnu na balkónové sázení bylinek, tak vám ráda sdělím, jestli to rostlinkám prospívá nebo jestli jsem budoucí úrodu zahubila.

A teď jen krátce k mému (ne)pokroku ohledně hubnutí. Jelikož jsem celý týden brala antibiotika a nebylo mi úplně nejlépe, tak jsem rotoped nechala odpočívat. Stejně tak odpočívala i má váha, která se nezměnila.

12.2.2019

Prokletí

Zdravím všechny milovníky kvalitního čaje. Na úvod se chci omluvit všem, kteří toto čtou pravidelně, že mám den zpoždění. Bohužel tak jako každý rok, i tentokrát mě postihla smůla. Vždy, když se totiž rozhodnu pravidelně cvičit, tak mě postihne nějaká nemoc.

Ano, kupodivu jsem se začala hýbat. V minulém týdnu jsem pravidelně každý den jezdila poctivě na rotopedu a posilovala s tou svojí váhou. Tentokrát jsem si myslela, že prokletí prolomím a žádná nemoc mě neskolí. Vždyť každý den piju poctivě zelený čaj, dopuji se ovocem a zeleninou, k tomu užívám i vitamín C ve velkých dávkách. Patřím totiž mezi příznivce drahé moči. A vše to uzavírá velké množství česneku, chilli a zázvoru.

 

I přesto všechno jsem včera musela k zubaři, protože mě začala bolet dáseň nad mým relativně novým můstkem. Mám ho necelých pět let. To víte, když v šesti letech spadnete z houpačky přímo na beton a zarazíte si všechny zuby do dásní, tak pak máte celý život problémy. Obzvlášť, když už jsem měla všechny přední zuby druhé. Zkrátka to dospělo tak daleko, že moje přední zuby už nejsou moje, ale zato jsou krásné J

A k tomu se přidala má smůla na doktory a mě teď čeká stržení předních zubů a čištění kanálků, na které se můj předchozí zubař vyprdnul. Proč si tedy neužít trochu té bolesti a opět provětrat peněženku. Zatím tedy jen užívám silná antibiotika, aby se zánět vyléčil. Pak se ze mě stane opravdová čarodějnice, protože budu tři týdny bez předních zubů. Myslím, že to bude chtít i pár nádherných fotek před a po na instagram. Třeba mi to zvýší sledovanost 😀

Tak že ani tento rok se mi nepodařilo prokletí zlomit, ale jako vždy se nevzdám a někdy na konci března se možná zase začnu pravidelně hýbat.

 

Jen pro představu a pobavení:

rok 2018 únor – pravidelně jsem cvičila 14 dní a hned poté jsme poprvé v životě chytla zánět průdušek,

rok 2017 leden – pravidelně cvičím skoro tři týdny a v práci mi na nohu spadne tabule plechu, zlomila jsme si tři prsty,

rok 2016 leden – cvičila jsem pouze týden a dostihla mě opravdová chřipka,

rok 2015 leden – po týdnu cvičení jsem uklouzla na parkovišti a krom vychýlené kostrče jsem měla i otřes mozku.

Novoroční předsevzetí bych si asi měla dávat až v dubnu J

Každopádně mám o 0,5kg méně a věřím, že až mi sundají přední zuby tak to půjde dolů rychleji 😀

4.2.2019

Chvilkový zkrat

Zdravím všechny milovníky kvalitního čaje.  Chtěla bych dnes uklidnit všechny lidi, kteří si myslí, že jejich mozek nefunguje úplně normálně. V minulém týdnu jsem se totiž přesvědčila, že zblbnout může člověk v jakémkoliv věku a nemusí to hned znamenat poškození mozku J.

Ve středu jsem si místo ranního zelené čaje uvařila Pu-Erh a odpoledne jsem dostala chuť na ovocný čaj. Pít jen zelený čaj a Pu-Erh pořád dokola, to se prostě nedá. Obzvlášť, když doma máte takový výběr. Předchozí večer jsem si vařila kokosový čaj a řekla jsem si, že to zopakuji.

 Je to opravdu výborný čaj a mám ráda to ovoce na závěr. Během pracovního frmolu a myšlenkového nasazení jsem si nasypala čaj do konvičky a dala vařit vodu. Klasická příprava čaje. Nic nad čím by se muselo extra přemýšlet. Voda se dovařila, čaj jsem zalila a nastavila časovač v mobilu na 10 min. 

Po zaznění zvukového signálu jsem se už mohla těšit na výborný rudý nálev silné kokosovo-ananasové chuti. Ale nadšení brzy pominulo. Barva čaje nebyla rudá, ale spíš růžová a o chuti se také nedalo moc mluvit. Hlavou se mi honily myšlenky typu: „Dala si tam málo čaje, voda se neuvařila, vypadly pojistky, už zase? Ale vždyť jsem neluxovala.“ A pak mi to došlo. Na lince vedle sebe stály dvě konvičky. Celkem podobné – viz foto. Obě modro bílé, v jedné byl krásně voňavý suchý čaj a v té druhé byl již vylouhovaný čaj z předchozího večera a hádejte, který jsem si zalila? Ano, ten z předchozího dne 😀

Má první rada pro tento týden je : Nezapomínejte umývat konvičky od čaje!!!

A má druhá rada zní : Ovocné čaje nejsou vhodné na více nálevů!!!

Tak snad si dám příště pozor.

A jelikož se nám sešel měsíc s měsícem tak je načase zrekapitulovat váhy a míry. Původní míry byly 116-98-110 a váha 85kg. K dnešnímu dni je to 114-96-109 a váha 82,5kg. O moc se to nepohnulo, ale aspoň nějaký pokrok a je fajn vidět tato hrozivá čísla černé na bílém. Donutilo mě to dát si půl hodiny na rotopedu a pak se pokusit o posilování. Praktikuji metodu „pracuj s váhou vlastního těla“ neboli cvičím doma na podložce. Tak snad budu brzy lehčí, protože zvedat při klikách takovou váhu je děs J

28.1.2019

Týden s "míša" řezy

Zdravím všechny milovníky kvalitního čaje. Uplynulý týden se stal neplánovaně zatěžkávací zkouškou. Možná to někteří znáte. Dostanete chuť něco upéct, vytvořit něco dobrého, o co byste se mohli podělit a pochlubit se. Vánoční pečení jsem z bezpečnostních důvodů vynechala a tento tvořivý deficit mě dostihl na konci ledna. 

 

Hlavou mi probleskly „míša“ řezy. Výborné kakaové těsto s tvarohovým krémem z másla a navrch ještě lahodnější čokoládový krém s kysanou smetanou. Zkrátka něco tak dobrého, že tomu nikdo neodolá. Řekla jsem si, že pár kousků mě nezabije. Mám doma přeci věšák na oblečení jménem rotoped, tak ho použiju (nebojte, nestalo se tak, ale rotoped jsem si aspoň připravila a oblečení jsem uklidila). Zbytek vezme manžel do práce pro kolegy a další si dají návštěvy. 

 

Bohužel plán podělit se s ostatními nevyšel:kolegové byli v týdnu zlí a tak si nic dobrého nezasloužili a návštěvy drží diety, tak si raději nedaly. Ach ta předsevzetí. Nelehký úkol zdolat plech této božské ňamky zůstal tedy jen na mě a manželovi. Přeci něco tak dobrého nebudu vyhazovat, obzvlášť když si vzpomenu na cenu másla a vajec :-D. A dalším argumentem, proč bych se neměla tohoto božského pokrmu vzdávat, byl fakt, že jsem se s tím dělala přes dvě hodiny. 

 

Rozhodla jsem se tedy zapojit do popíjecí výzvy i čaj typu Pu-Erh s vnitřní prosbou o zázrak, abych nepřibrala. A dále jsem zahrnula do každého hlavního jídla chilli. To je také výborný podporovatel zažívání. Dle manžela mám plechovou hubu, tak mi krapet ostřejší jídlo nevadí. A světe div se. Po týdnu jsem o kilo lehčí J. Zázraky se dějí, ale pro jistotu je nebudu pokoušet a další pečení si nechám až na oslavu svých narozenin v březnu.

Takže se toho lidi nebojte a taky zkuste začít pít zelený čaj a Pu-Erh půl hodiny před každým jídlem. Samozřejmě největší radost mi uděláte, když si je u mě objednáte J Vaše zatím stále těžkotonážní Vážka 😀 

21.1.2019

První zkušenosti mojí mamky

Zdravím všechny milovníky kvalitního čaje. Dnes bych se vám ráda pochlubila tím, že se mi podařilo přesvědčit klasického kafaře, aby se také přidal k mé výzvě popíjení zeleného čaje. Jedná se o mou maminku. Jasně, nebylo to moc těžké jí přesvědčit, ale i tak to považuji za úspěch, že člověk, který miluje kafe nadevše, si teď dá víc čaje než kávy. Ovocné čaje měla ráda vždy, ale poté co zkusila naše sypané, tak už ty pytlíkové také nekupuje. Přeci jen tomu ovoci na závěr se nedá odolat. 

Když jsem jí vylíčila všechna pozitiva zeleného čaje a ukázala jsem jí přípravu, dál jsem se nemusela moc snažit, aby se přidala do klubu popíječů. Po zhlédnutí „profesionální prezentace“ a dokoupení jedné konvičky (maminka měla narozeniny, tak se mi to hodilo J) usoudila, že na tom není žádná věda a čajař byl na světě. 

Jelikož maminka trpí nemocí zvanou Parkinsonův syndrom, tak jsem chtěla vědět, jestli to na ní bude mít pozitivní vliv. Po prvním týdnu, kdy si vařila čaj v odpoledních hodinách, mi sdělila, že se mnohem lépe vyspí. Neprobouzí se každou chvíli, ale pouze jednou. To mě potěšilo. A také potvrdila můj poznatek s potlačováním hladu. Jsem ráda, že to není jen moje domněnka. Tak uvidíme, s čím se mi svěří příště.

Já jsem v tom uplynulém týdnu dodržovala režim každé ráno zelený čaj, během dne si pak dám ráda černý, ale není to pravidlo. Zkrátka podle chuti. A k večernímu čučení na telku si ráda dám ovocný s medem – tím zaháním chuť na sladké. Občas to ale nezabere a musím to doplnit kostičkou čokolády J a asi i proto mám tento týden úbytek pouze 0,5kg. Ale jak říkají odborníci, úbytek by měl být pozvolný, aby se stal trvalým. Hlavně, že mi ten hnusný přístroj jménem váha neukazuje víc než minulý týden.

14.1.2019

První týden popíjení zeleného čaje

šálek s čajem

Tak mám za sebou první týden, kdy jsem se rozhodla zahrnout do svého života pravidelné popíjení zeleného čaje. V prvním týdnu jsem se snažila ochutnat všechny čaje, které máme v nabídce, abych poznala rozdíly a vybrala si favorita. Bohužel favorit se nenašel. Všechny čaje mají něco do sebe a každý je jinak „trávový“ a svěží, s menší či větší dávkou lahodné trpkosti. Jen trochu nad všemi vyčnívá jasmínový, ale to jen díky tomu, že jasmínovou vůni zbožňuji.

Takže v Po – Bílý kůň; Út – Vietnamský; St – Jasmínový; Čt – Zelený drak; – Buddhův čaj; So – Vzácné obočí; Ne – Jasmínový.

Nestává se mi moc často, že bych se v 6:30 probouzela s pocitem hladu a chuti na snídani. Patřím ke skupině lidí, kteří snídají až tak kolem deváté. Ale v pondělí 7.1. jsem se s tímto pocitem probudila. Svátky přeci jen nebyly moc střídmé, takže to připisuji jim. Každopádně po vypití prvního šálku mě tento pocit velmi rychle přešel. Jelikož jsem si uvařila přes půl litru trochu silnějšího čaje, tak jsem snídani absolvovala až po desáté. Žaludek nebyl příliš nadšený a mírnou nevolnost jsem musela rozchodit a trochu rozcvičit.

Takže má první rada zní : PO RÁNU SI DĚLEJTE SLABŠÍ ČAJ!!!

Řekla jsem si, že jako správný vědec se musím na tento pocit potlačování chuti k jídlu zaměřit a jelikož mě žravá chytá samozřejmě večer, tak jsem si další várku uvařila kolem sedmé a opět to zabralo. Hlad byl potlačen. Bohužel jsem opět neodhadla množství čaje střelného prachu a tak jsem usnula až po jedné hodině a chuť, dát si něco na zub v jedenáct večer, jsem musela krotit svou vůlí a také svou leností. Přeci jen by to znamenalo vstát od televize a něco si připravit.

Tudíž má druhá rada zní : I VEČER SI DĚLEJTE SLABŠÍ ČAJ!!!

Manželův kamarád mi jistě dá za pravdu. Ten si jednoho večera pochutnal na bílém čaji a ještě v půl druhé v noci s přítelkyní venčili psa.

Každopádně, když si druhý den ráno, jen po pár hodinách spánku, dáte normální šálek čaje, tak vás postaví na nohy a zbavíte se toho bagru, který vám visí na ramenou. Dále musím konstatovat, že zelený čaj má opravdu něco do sebe. Manžel od středy bojoval se silným nachlazením, rýmou, kašlem a také horečkou. V minulosti vždy platilo, že do pár dní jsem s ním držela basu a také prosmrkala tuny papírových kapesníčků, ale tentokráte moje tělo odolalo a tak jsem se mohla v plné síle věnovat svému marodovi.

Tak a teď trochu hororu. Následující text není určen pro slabé povahy, ale jelikož jsem uvedla, kolik mám v plánu tento rok shodit, tak vás jistě budou zajímat startovací parametry mého já. Tudíž následující text čtete pouze na vlastní riziko a pokud někomu praskne displej na mobilu či monitoru, tak náhradu škody u nás neuplatňujte. 

Moje míry samozřejmě nejsou 90-60-90, to bych nemusela shazovat 15kg, moje míry jsou 116-98-110 a váha 85kg.

Úspěch tohoto týdne je úbytek váhy o 1kg. Míry budu měřit jednou za měsíc, ať neztratím motivaci J 

Podotýkám, že nejsem sportovní typ, tudíž jsem v tomto týdnu cvičila střídmě a to pouze půl hodiny v pondělí a úterý. Je mi jasné, že v následujících týdnech to budu muset změnit. Zatím se na to psychicky připravuji.

A jako minulý týden i v tomto týdnu si pro vás připravím pár zajímavostí o čaji, které naleznete v sekci čajový elixír.

7.1.2019

Jak se z „čajaře“ stal „čajař“ s velkým Č  aneb předsevzetí pro rok 2019

 

3V

Než jsme se s manželem rozhodli založit e-shop s čaji, nebyl pro mě tento nápoj ničím jiným, než zdrojem tekutin a tepla, když mi byla zima. Byla jsem klasický spotřebitel. Hodit pytlík do vody a občas na něj i zapomenout. V tomto případě si čaj po vylouhování vyžadoval větší dávku medu či cukru a také citronu. Občas se nedal pít vůbec a obsah skončil ve dřezu. Pořádnou přípravu čaje jsem začala vnímat až později. Doma máme velkou spoustu nejrůznějších sypaných čajů. Aby ne, vždyť manžel měl před 18 lety čajovnu. Ten by si pytlíkový čaj za 20Kč z obchodu nedal. Ale jelikož jsem tvor od přírody líný, tak jsem se nechtěla jeho přípravou zdržovat. V tu dobu mi to přišlo jako ztráta času. Vždyť je to jen čaj, ne?

Později jsem dostala do ruky knihy o čajích a začala je pročítat. Dozvěděla jsem se něco z historie a legend, původu, ale hlavně o jejich účincích. Jako první mě samozřejmě zaujmulo hubnutí. Někdo by řekl, že jsem ženská „krev a mlíko“, někdo by řekl, že mám nadváhu. Mě osobně se více zamlouvá první varianta 🙂 . A tak jsem pátrala víc a víc. Jako naprostý poklad má být zelený čaj a také čaje typu Pu-Erh. Dle odborníků a spousty studií jsou to poklady. A proto si dávám předsevzetí, že tento rok budu pravidelně popíjet tyto čaje.

Ale teď se ještě o chvilku vraťme k mým prvním přípravám sypaného čaje. Jako spotřebitel čaje ze supermarketu jsem si vždy vybírala pouze černé čaje a ovocné. Už v tu dobu mi bylo jasné, že zelený čaj, na kterém je napsáno, že se má zalít vařící vodou nebude to pravé ořechové. A tak i má první příprava sypaného čaje padla na kategorii černých. Máme doma devět různých typů a k tomu ještě čtyři druhy ovoněného. Velký výběr pro někoho, kdo si kupoval vždy jen jeden druh. Ale jelikož jsem ženská, tedy od přírody zvědavá, tak jsem chtěla vědět, jak se liší. Postupně jsem otevřela všechny pytle a začala je očichávat a prsty se v nich prohrabovat. A v ten moment mi to došlo. Ta různorodá vůně a struktura lístků. Říkala jsem si: „Tak tohle je čaj.“ Jako nejúžasnější vynález mi v tu dobu přišel jeden druh ovoněného čaje, který miluji dodnes a tím je speciální Earl Grey. Po otevření pytlíku vás do nosu praští smyslná vůně citrusových plodů, mezi kousky černých lístků na vás září žlutá záplava jasmínových květů a jako třešnička na dortu jsou neodolatelně modré květy chrpy. A bylo vymalováno. Řekla jsem si: „Ten si MUSÍM uvařit.“ A jak se říká: „Pokud neumřela, popíjím ho dodnes.“ 🙂

Brzy jsem zjistila, že příprava čaje je naprosto jednoduchá a nezabere tolik času. Ale hlavně mi došlo, že příprava čaje je můj osobní rituál. Moje chvilka klidu a únik do světa vlastních myšlenek. Když pracujete na pozici manažera údržby, běháte od jednoho problému ke druhému a ta chvíle, kdy jsem nasypala čaj do filtru nebo do frenchpressu, zalila ho vodou a nastavila si na mobilu požadovaný čas, byl můj prostředek k tomu si srovnat myšlenky a na chvíli se zastavit. A světe div se. Z „čajaře“ pytlíkového se stal „čajař“ sypaných čajů. Dnes už jiné nepiji a už se svému muži nedivím, že na mě koukal jako na barbara, když jsem mu říkala, že ty pytlíkové čaje jsou výborné.

A teď se můžeme vrátit k mému předsevzetí pro tento rok. Zelené čaje jsem zatím neměla příliš ve svém žebříčku hodnot. Ale četla jsme několik studií, článků a knih a ráda bych se s vámi podělila o moudra a následně i o můj roční plán pro nastartování metabolismu a shození 15kg. Tak zde je pár informací, které vás možná také přesvědčí k malým změnám.

Více informací na stránce Čajový elixír.


 

X